Zasada działania jest banalnie prosta: Napięcie wychodzące ze wzmacniacza dzieli się w stosunku R1 : (R2||R3||LS1||Z) * , gdzie R1 - to rezystor 100Watowy z radiatorem (o oporności zbliżonej do oporności pieca - powiedzmy 8,6Ohm, 10Ohm - w przypadku pieca ustawionego na 8 Ohm), R2,R3 - dobrane na ucho oporniki - tak by wypadkowa wyniosła około1-2Ohm. LS- żarówka samochodowa lub halogen (20W) , SPK1 - nasz wewnętrzny głośnik - ja umieściłem go w power breakerze - ale można użyć dowolnych głośników połaczonych dowolnie, zwłaszcza, że ich opór nie wpływa w zasadzie na opór takiego hamulca.
Załóżmy że R1=8,6 Ohm, R2, R3 - 2 Ohm - żarówka 12V 20W - głośnik 4Ohm
Policzmy żarówkę, żarnik ma opór około 6 Ohm (20W/12V - ~2A 12/2=6Ohm...)
Zatem napięcie dzieli się w stopniu: (R2||R3||LS1||Z) / [(R2||R3||LS1||Z) +R] =
(R2||R3||LS1||Z)
R2||R3 = 1Ohm // co wynika z ((2*2)/(2+2)=1Ohm)
LS1||Z = 6||4 = (6*4)/(6+4)=24/10 = 2,4Ohm
zatem:
(R2||R3||LS1||Z) = 1||2,4 = 0,7Ohm
Reduktor mocy z dodatkowym obwodem zewnętrznym.
----------------------
* - używam oznaczenia równoległości - żeby niepotrzebnie nie psuć zapisu.
a||b = (a*b)/(a+b)
a||b||c = abc / [(bc)(ac)(ab)] itd


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz